Handel internetowy staje się coraz powszechniejszą formą prowadzenia biznesu. Rosnąca liczba klientów kupujących w sieci stwarza duże możliwości dla podmiotów planujących prowadzić sprzedaż towarów i usług w sieci. Najczęściej kupowane w sieci są ubrania, w tym markowa odzież damska i męska, płyty i książki oraz sprzęt AGD i RTV.

Polscy e-konsumenci

Największą grupę klientów sklepów internetowych stanowią osoby w wieku do 34. lat, mieszkańcy miast, z wykształceniem średnim i wyższym, pochodzący z gospodarstw domowych o dobrej sytuacji finansowej. Grono kupujących online stale rośnie, w 2016 w Polsce sprzedaż za pośrednictwem e-sklepów wzrosła o 22% w stosunku do roku ubiegłego. Warto też przytoczyć statystyki mówiące o tym, że na branżę e-commerce w Polsce składają się aktualnie ok. 23 tysiące sklepów internetowych.

Obserwowane są także zmiany podejścia polskich konsumentów do zakupów online – coraz większa rzesza osób darzy je zaufaniem, uważając, że transakcje przez Internet są bezpieczne i szybsze niż jeszcze kilka lat temu. Wśród produktów, których sprzedaż via Internet jest największa, przodują ubrania i akcesoria, płyty z muzyką, filmami i książki oraz sprzęt elektroniczny: artykuły gospodarstwa domowego i RTV. Taki rozkład zapotrzebowania konsumentów na produkty stwarza więc możliwości zarobku firmom, których działalność opiera się np. na handlu markową odzieżą męską i damską.

Czy sprzedaż internetowa markowych ubrań męskich i damskich jest opłacalna?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy spojrzeć chociażby na… ulice. Największą grupę osób, która nosi markową odzież i dodatki stanowią ludzie młodzi, w wieku szkolnym, studenckim oraz 30+. Przed podjęciem decyzji o prowadzeniu e-sklepu lub internetowej hurtowni odzieży dystrybuującej np. markowe ubrania męskie warto również przeprowadzić bardziej dokładne badanie rynku oraz mieć pomysł na wypromowanie towarów i zdobycie odbiorców na nie.

W czołówce czynników, które konsumenci wymieniają jako decydujące o dokonywaniu zakupów przez Internet, znajduje się szerszy asortyment towarów od dostępnego w sklepach stacjonarnych. Dotyczy to również witryn, których podstawowym produktem jest markowa odzież damska lub męska. Większy jej wybór to duży atut zwłaszcza dla ludzi młodych, którzy z jednej strony lubią nosić rzeczy od znanych producentów, z drugiej wyróżniać się (poprzez mniej dostępne w powszechnej sprzedaży modele).

Klienci, którzy szukają markowej odzieży są świadomi tego, że muszą za nią zapłacić więcej aniżeli za podobne produkty mniej znanych producentów. Szukając więc artykułów dobrej jakości i pod konkretnym logo, są w stanie wydać na nie więcej. Jest to więc kolejny pozytywny sygnał dla osób, chcących zarabiać na handlu elektronicznym markowymi ubraniami.

Chociaż w sektorze sprzedaży odzieży panuje bardzo duża konkurencja, dystrybucja jej przez Internet wciąż może być opłacalna. Dobry pomysł, jeśli chodzi o rodzaj oferowanych produktów, odpowiednia reklama, dopracowanie strony sklepu pod kątem jej użyteczności, działania pozycjonujące i praca nad zwiększeniem widoczności witryny w Internecie, a do tego wysiłek włożony w profesjonalną obsługę klienta może zaprocentować pozyskaniem lojalnych klientów i generowaniem dużej sprzedaży.

E-commerce jest kanałem dystrybucji z dużym potencjałem, zyskującym coraz więcej zwolenników, chcących wydawać coraz więcej pieniędzy w Internecie. Rozwój sprzedaży w tym sektorze zdaje się więc być kolejnym etapem rozwoju już istniejących firm, sprzedających swoje produkty stacjonarnie, jak i szansą dla tych osób, których pomysł pojawienia się na rynku dopiero kiełkuje w głowie.


System sprzedaży
OnlineSklep stacjonarny

Czy jestes płatnikiem VAT?
TakNieType of Outlet
OnlineStore

Are you VAT registered?
YesNo